Заява Асоціації “Союз бірж України” щодо порушень законодавства в організації та проведенні аукціонів з продажу необробленої деревини

Прес-реліз
       В даний момент в Україні складається незрозуміла ситуація з продажу необробленої деревини, котра нагадує ситуацію 2006 року, коли Державним комітетом лісового Господарства України була зроблена спроба організувати проведення аукціонів на одній біржі в м. Києві.
Урядом України, який в той час очолював Янукович В. Ф. ця спроба, як корупційно мотивована була зупинена. Наказ Державного комітету лісового Господарства України про реалізацію необробленої деревини на одній біржі був скасований. Проти здійснення продажу необробленої деревини на одній біржі виступили також громадські організації, котрі представляють інтереси переробників деревини.
Після чого, на виконання окремого доручення Премєр-міністра України В. Ф. Януковича від 29.12.2006 № 54936/0/1-06 із представників міністерств та відомств та за участю громадських організацій, зокрема Асоціації «Союз бірж України», а також підприємств деревообробної промисловості, 18.01.2007 було утворено Робочу групу з питань удосконалення порядку продажу необробленої деревини.

Робочою групою були опрацьовані проблемні питання продажу необробленої деревини, та було розроблено проект наказу Держлісгоспу “Щодо вдосконалення механізмів продажу необробленої деревини” та “Положення про організацію та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини”.
Відповідний наказ № 42 “Щодо вдосконалення механізмів продажу необробленої деревини” був затверджений Держкомлісгоспромом 19.02.2007, та зареєстрований в Мінюсті 26.02.2007 за № 164/13431.
Варто відзначити, що за роки проведення аукціонів ринок необробленої деревини набув прозорих та конкурентних рис. Жодних претензій до товарних бірж – організаторів аукціонів, від державних лісових господарств та покупців деревини, за час проведення аукціонів з продажу необробленої деревини, висунуто не було. Товарні біржі, що проводили продаж необробленої деревини по кварталах, цілком відповідали вимогам Наказу Державного комітету лісового господарства України, № 42 від 19.02.2007 р. Покупці могли доступно та цілком прозоро ознайомитись з виставленою продукцією та придбати її за вигідними цінами як для себе, так і для державних лісових господарств регіонів.
Але, у період підготовки до проведення чергових аукціонів з продажу необробленої деревини з постачанням у І кварталі 2011 року, 09.11.2010 року була зареєстрована Товарна біржа “Українська спеціалізована лісова біржа” (Код ЄДРПОУ 37371711). Засновниками відповідної біржі є ТОВ “ВЕЛ – ТУР” (Код ЄДРПОУ 34213812), та ТОВ “Укрінвестенергоконсалт” (Код ЄДРПОУ 37269187) керівником якого є директор новоствореної біржі. Статутний фонд біржі склав лише одну тисячу гривень. З незрозумілих причин цю новостворену біржу всупереч логіці підтримав Державний комітет лісового господарства України.
Між керівниками лісгоспів та Українською спеціалізованою лісовою біржею під тиском представників Держкомлісгоспу було підписано договори про проведення аукціонів, незважаючи на те, що представництва даної біржі в регіонах не мають обладнаного торгового залу, відповідного програмного та технічного забезпечення, кваліфікованих працівників.
Дані дії Державного комітету лісового господарства України по організації аукціонів з продажу необробленної деревини на новоствореній Українській спеціалізованій лісовій біріжі порушують ст. 42 Конституції України. Адже, виникає ситуація, що дана біржа буде займати монопольне (домінантне) становище на ринку продажу необробленої деревини.
А також, п.п. 1.2, 1.3 наказу №42 Держкомлісгоспу, вимагають щоб продаж необробленої деревини повинен проводитися лише на товарних біржах, котрі розташовані в обласних центрах, а також відповідають нормам п.3.2 даного наказу.
Тому, незрозумілою залишається ситуація, як Держкомлісгосп допустив новостворену біржу до організації аукціону з продажу необробленої деревини, адже вона не відповідає жодній нормі п. 3.2 наказу, зокрема:
– немає досвіду роботи (наказом передбачений 5 річний досвід);
– відсутнє програмне та матеріально-технічне забезпечення.
Виходячи з вищевикладеного, у подальшому договори укладені на Українській спеціалізованій лісовій біржі можуть бути визнані незаконними, що призведе до фінансових втрат, як лісових господарств регіонів так і покупців деревини.
Виходячи з викладеного, ми бачимо, що створюється ситуація у наслідку якої може бути порушене антимонопольне та антикорупційне законодавство України у сфері продажу необробленої деревини.
З цього приводу Асоціація “Союз бірж України” звернулася до Президента України,        Антимонопольного комітету та Генеральної прокуратури України.

Асоціація “Союз бірж України”

Генеральний директор Беренштейн Борис Леонідович
тел. 044 459-92-44
E-mail: BerSABU@agrostock.kiev.ua
sabu.org.ua